طراحی سایت گامی نخست در راه انذازی کسب و کار آنلاین:

طراحی سایت را نباید محدود به خبرنامه, سایت های اطلاع رسانی و یا سایت های سرگرمی دانست. امروزه هدف اصلی از طراحی سایت راه اندازی یک کسب و کار آنلاین است.

با پیشرفت تکنولوژی بازار کار از قالب قدیمی پا به عرصه جدید و مجازی گذاشته است و امروزه شاهد رونق بسیار کسب و کارهای اینترنتی هستیم.

مزایای راه اندازی کسب و کار اینترنتی:

الف) اولین مزیت در راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی قابلیت تمام وقت فروش می باشد. فرض کنید یک فروشگاه به جای 8 تا 10 ساعت کار تمام شبانه روز را باز باشد در اینصورت فروش خیلی افزایش یافته همچنین کاربران در هر ساعت از شبانه روز می توانند خرید انجام دهند.

ب) مزیت دوم که به آن اشاره ای کوتاه کردیم صرفه جویی در وقت و زمان کاربر است. کاربر به جای اینکه مسافتی را طی نموده و به بازار بیاید و بعد از کلی جستجو محصول خودرا بیابد می تواند با انتخاب یک فروشگاه اینترنتی معتبر خرید خودرا در کوتاه ترین زمان انجام دهد.

لازمه کسب و کار اینترنتی چیست؟

وقتی از فروشگاه ها و کسب و کار آنلاین سخن به میان می آوریم اصلی ترین لازمه انجام فعالیت در این زمینه داشتن یک سایت مناسب می باشد. تنها داشتن یک سایت مهم نیست باید در طراحی سایت اصول و قوانین طراحی رعایت شده باشد.

وقتی از اهمیت این قسمت سخن به میان می آوریم باید به این نکته هم توجه کنیم که در حین طراحی سایت باید موارد مربوط به سئو را رعایت کنیم چرا که سئو فقط مربوط به محتوای تولید شده نمی باشد بلکه بای در هنگام طراحی به آن توجه ویژه  ای بکنیم.

معنی web design چیست؟

اگر بخواهیم در حالت کلی تعریفی از طراحی سایت داشته باشیم اینگونه بیان می کنیم که پروسه طراحی سایت عبارت است از فراهم آوردن یک پایگاه اینترنتی که در آن یکسری محتوای تولید شده و در اختیار کاربران قرار می گیرد. همچنین در تولید این محتوا باید سئو رعایت شود.

این پایگاه اینترنتی قابلیت تبدیل شدن به یک فروشگاه اینترنتی را دارد که در آن تعدادی محصول با هدفی خاص در اختیار کاربران قرار می گیرند.اکنون پایگاه اینترنتی سابق با کمی پیشرفت به یک فروشگاه اینترنتی تبدیل شده است و مسلما در بین کاربران خود محبوب تر خواهد شد.

شیوه های طراحی صفحات اینترنتی:

همانگونه که در فرایند تولید هر محصولی شیوه های گوناگونی وجود دارد زراحی سایت نیز از همین قانون تبعیت می کند ودر تولید صفحات اینترنتی روش هایی موجود است.

الف) طراحی صفحات سایت در قالب static:

Static در لغت به معنی ایستا می باشد و همانطور که از نامش پیداست دارای جلوه های ویژه بصری نمیباشد. به عنوان مثال گاهی فقط نیاز است تا یک صفحه فقط به کاربر نشان داده شود این صفحات قابلیت تغییر چندانی ندارند و بیشتر در ساخت صفحات اطلاع رسانی کاربرد دارند.

امروزه در طراحی سایت ها خیلی شاهد صفحات ایستا نیستسم مگر برای landing page یا همان صفحه فرود سایت که منظور صفحه نخست می باشد که بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارد.

ب) طراحی سایت در قالب dynamic:

Dynamic به معنای پویا و خلاق می باشد و همانگونه که از نامش پیداست جلوه های بصری بیشتری را نسبت به صفحات ایستا در خود جای داده است. در اینگونه طراحی نیز ثابت است اما محتوای صفحه بسته به نیاز کاربران قابلیت تغیر دارد.

در قالب به به منطور ایجاد تغیرات در صفحه یک پنل مدیریتی در اختیار کاربران قرار می گیرد. در این قالب طراحی خلاقیت های زیادی باید خرج شود چرا که نیاز مند طراحی پایگاه داده نیز هستیم.

چه پیش نیازهای ضروری در طراحی یک سایت مدنظر است؟

فرآیند طراحی سایت در لحظه صورت نمیگیرد منظور از این جمله این است که ابتدا هدف از طراحی مشخص شده و در ادامه پیش نیاز های اصلی را فراهم می کنیم.

اصلی ترین پیش نیاز هایی که برای طراحی یک سایت مدنظر است را در زیر بیان می کنیم که البته تک به تک این موارد را در مقاله ههای قبلی بیان کردیم.

الف) ثبت دامنه: اولین و اصلی ترین پیش نیاز برای طراحی یک سایت است.

ب) اجاره یک هاست: اجاره فضایی برای میزبانی هاست و سایر متعلقات مربوط به آن.

پ) نوع طراحی: انتخاب روش طراحی سایت چه از روش کدنویسی و یا سیستم های cms .

چه رابطه ای بین طراحی سایت با کسب و کار اینترنتی وچود دارد؟

گفتیم که لازمه راه اندازی یک کسب و کار آنلاین طراحی سایت می باشد اما بسیاری از افراد کسب و کار آنلاین خودرا در قالب شبکه های اجتماعی در می آورند که از نظر اعتبار اصلا مناسب نمی باشد.

امروزه درصد بسیار بالایی از سایت های طراحی شده به منظور پیاده سازی فروشگاه های اینترنتی پیاده سازی می شوند. فرآیند طراحی فروشگاه های اینترنتی طولانی است چراکه لازمه آن طراحی سایت است و بعد از آن است که سایت طراحی شده را در قالب یک فروشگاه اینترنتی در می آوریم.

در طراحی یک سایت اینترنتی چه تخصص هایی دخیل است؟

طراحی یک سایت و سپس تبدیل آن به فروشگاه اینترنتی از عهده یک نفر بر نمی آید و مسلما افراد مختلف با تخصص های مختلف در این امر دخیل هستند.

الف) گرافیست:

اولین چیزی که از یک سایت اینترنتی مورد توجه کاربران قرار خواهد گرفت نمای ظاهری آن سایت می باشد. این نما شامل سرصفحه, بدنه سایت و سایر قسمت های ظاهری می باشد که بر عهده گرافیست است.

اولین چیزی که از یک سایت اینترنتی مورد توجه کاربران قرار خواهد گرفت نمای ظاهری آن سایت می باشد. این نما شامل سرصفحه, بدنه سایت و سایر قسمت های ظاهری می باشد که بر عهده گرافیست است.

ب) برنامه نویس:

طرح و ایده هایی که گرافیست ارائه می دهد توسط برنامه نویس یا همان طراح سایت به واقعیت تبدیل خواهد شد.

پ) طراح کاربری:

متخصصین فعال در این زمینه در بخش نگهداری سایت و عملکرد های مطلوب یک سایت بهینه در حال انجام کار هستند.

متخصص تولید محتوا:

متخصصین تولید محتوا در زمینه های تولید مطلب های هدفمند و قرار دادن آن بر روی سایت در حال انجام فعالیت هستند البته این محتوا باید به صورت سئو شده روی سایت قرار بگیرد.

ت) متخصص سئو:

متخصصین سئو همواره در حال بهینه سازی مطالب و بهبود بخشیدن در هر لحظه برای ارتقا یافتن رتبه سایت هستند.

در نهایت مجددا تکرار می کنیم که برای داشتن یک کسب و کار آنلاین حرفه ای باید تک به تک عناصر طراحی سایت را به نحو احسن پشت سر گذاشته و همواره با رعایت قوانین و مقررات طراحی سایت رو به سوی یک طراحی حرفه ای داشته باشیم که در نهایت منجر به یک فروشگاه اینترنتی مطلوب شود.