پنل مدیریت website panel:

برای راه اندازی یک وب سایت اینترنتی رعایت یکسری پیشنیاز یا در واقع لحاظ کردن مجموعه ای از شروط طراحی الزامی می باشد که در مقاله قبلی با موضوع طراحی وب سایت و شروط الزامی آن پیرامون این بحث صحبت کردیم. در مقاله قبل خواندیم که یکی از مهم ترین شروط برای طراحی سایت انتخاب یک فضا برای  میزبانی سایت و فایل های مربوط به آن می باشد.این فضای میزبانی هاست نام دارد و در مقاله مربوطه توضیحات کاملی را ارائه کردیم.

پنل مدیریت هاست چیست؟

در دسته بندی گونه های هاست دریافتیم که هاست در حالت کلی به دو دسته هاست لینوکسی و هاست ویندوزی تقسیم می شود که این دو گونه از سایت مطابق با روش های طراحی سایت ایجاد شده اندکه هر هکدام از آنها دارای قابلیت های گوناگونی بوده و اختیاراتی را در اختیار کاربران قرار می دهند.

در توضیحات قبل به این نکته اشاره کردیم که هاست خریدنی نیست بلکه اجاره کردنی است و پس از پایان هر دوره باید مجددا تمدی شود. این فضایی که در اختیار کاربران قرار داده می شود تا آنها سایت و تمام متعلقات سایت خودرا روی آن پیاده سازی کنند را کنترل پنل هاست می نامند.

انواع پنل های مدیریت هاست های لینوکسی و ویندوزی کدامند؟

بسته به نوع هاست که ویندوزی یا لینوکسی باشد کنترل پنل هاست نیز متفاوت می باشد. در زبان های برنامه نویسی مثل پی اچ پی , پیاتون, پرل و … از هاست های لینوکسی برای میزبانی سایت استفاده می شود. این هاست ها دارای کنترل پنل های گوناگونی هستند که به طور مثال سی پنل از محبوب ترین پنل های مدیریت هاست های لینوکسی بوده و از محبوبیت ویژه ای نزد مخاطبان برخوردار است. از دیگر پنل های مدیریت هاست های لینوکسی می توان به direct admin اشاره کرد و همجنین پنل های مدیریت دیگری نظیر کلوکسو و یا زد پنل هم وچود دارند که هنوز به محبوبیت دو نوع اول نرسیده اند.

گفتیم که کنترل پنل هاست های ویندوزی با گونه لینوکسی متفاوت است که از مهم ترین پنل های مدیریت هاست های ویندوزی می توان به پنل پلسک, وب سایت پنل اشاره کرد که در این مقاله قصد داریم کنترل پنل وب سایت پنل را به طور کامل برای شما بازگو کنیم.

Website panel  و مزایای استفاده از آن:

در پنل های مدیریت هاست های ویندوزی یکی از محبوب ترین پنل های مدیریت هاست همین وب سایت پنل می باشد که یک پنل مدیریتی بسیار قوی و کاربردی برای میزبانی سایت هایی است که با زبان برنامه نویسی asp.net نوشته شده اند می باشد.از اصلی ترین ویژگی های بارز این پنل مدیریت, امکانات بسیر هوشمندی است که در اختیار کاربران گذاشته شده است امکاناتی نظیر ثبت دامنه و زیر دامنه, ساخت و مدیریت حساب های کاربری, ساخت و مدیریت پایگاه داده sql و تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی آن می باشد. گفتیم که وب سایت پنل دارای ویزگی های بسیار زیادی می باشد که به اختصار تعدادی از آنهارا برای شما بازگو خواهیم کرد.

الف) قابلیت تغیر نیاز ها توسط کاربران در صورت نیاز و امکان تطبیق کامل پنل مدیریت مطابق نیاز کاربران.

ب) سهولت در پیاده سازی و پیکربندی این پنل مدیریت و ارائه خودکار تمامی امکانات.

پ) امنیت در در اشتراک منابع توسط وب سایت پنل

ت) امکان مدیریت کامل منابع وب سایت توسط website panel.

د) مقرون به صرفه بودن این پنل مدیریت با توجه به عدم پرداخت هزینه صدور.

لازم به ذکر است که کنترل پنل وب سایت پنل دارای یک انجمن قوی در زمینه شناخت و رفع مشکلات کاربران خود است که در این انجمن از متخصصین صاحب فن و برنامه نویسان قوی استفاده شده است که در هر لحظه پاسخگو به مشکلات احتمالی کاربران هستند.

ورود و نحوه استفاده از وب سایت پنل:

چندین راه برای ورود به پنل مدیریت .ب سایت پنل وجود دارد که با هم برسی خواهیم کرد. پس از اجاره هاست از شرکت های هاستینگ این شرکت ها اطلاعات پنل مدیریت برای مخاطبان از طریق ایمیل ارسال می کنند. این ایمیل حاوی اطلاعاتی محرمانه از کنترل پنل هاستی است که اجاره کرده ایم.

در ایمیلی که برای شما از طرف شرکت های هاستینگ ارسال می شود آدرس کنترل پنل شما وجود خواهد  داشت اما اگر این آدرس در ایمیل شما نبود جای نگرانی نیست چراکه راه های دیگری برای ورود به کنترل پنل هاست وجود دارد که می توان وارد این پنل مدیریتی شویم. پس اگر ایمیل ارسالی فاقد آدرس ورود به پنل مدیریت هاست بود با  وارد کردن آدسhttp://domain nam.com:8585 در نوار آدرس مرور گر خود به پنل مدیریت وب سایت پنل دسترسی پیدا خواهید کرد البته لازم به ذکر است که این آدرس فقط برای ورود به پنل مدیریت وب سایت پنل می باشد و برای ورود به سایر پنل های مدیریتی از آدرس های دیگری باید استفاده کنید.

ایمیلی که شرکت های هاستینگ برای شما ارسال میکنند حتما دارای یک نام کاربری و یک رمز عبور می باشد که بسیار محرمانه می باشد و از افشای آن به دیگران جدا خودداری کردی. پس از ورود به پنل مدیریتی با وارد کرن نام کاربری و رمز عبو خود امکان ورود به این پنل برای شما محیا خواهد شد.

محیط کاری کنترل پنل وب سایت پنل:

اولین قسمت شامل دامنه می باشد که می توانید دامنه و زیردامنه خودرا در آنجا مشاهده کنید همچنین امکان اضافه یا حذف دامنه برای کاربران وجود دارد. در بخش دوم گذینه های وب سایت می باشد و شامل سه زیر گروه website address,website ip و wesite static  می باشد که هرکدام دارای قابلیت هایی برای تنظمیات داخلی کمنترل پنل و سایت می باشند.

در بخش سوم گزینه ftp account  را داریم که امکان مدیریت کامل برروی حساب های ftp  سایت را به کاربران می دهد همچنین امکان حذف یا اضافه کردن حساب وجود دارد. در بخش چهارم پنل مدیریت وب سایت مدیریت فایل یا همان file manager را داریم که از بخش های اصلی پنل مدیریت می باشد و امکان مدیریت بر روی کلیه فایل های مربوط به سایت را در اختیار کاربران قرار می دهد.

بخش بعدی پنل مدیریت وب سایت مربوط می شود به پایگاه دادده که امکان ایجاد, حذف و یا ویرایش پایگاه داده های قبلی را برای مخاطبان محیا میکند. گزینه و بخش های دیگری نیز وجود دارند مانند ایمیل برای ایجاد و مدیریت حساب های کاربران.

و در نهایت لازم به ذکر است که اگر به هر دلیلی به جای استفاده از هاست های لینوکسی از هاست های ویندوزی استفاده کردیم مناسب ترین گزینه وب سایت پنل می باشد چرا که از سایر کنترل پنل های هاست های ویندوزی امکانات بیشتری را دارد.