هاست در طراحی سایت

هاست بحث مقاله ای است در اینجا به آن خواهیم پرداخت سعی بر آن داریم تا موارد را بازگو کنیم تا اگر سوالی در باره هاست برای شما باقی مانده است برطرف شود.

فرض کنید در حال کارکردن با یک سیستم کامپیوتری هستید و یکی از کارهایی که به تعداد دفعات زیاد در این سیستم صورت می گیرد ذخیره کردن اطلاعات روی هارد این سیستم میباشد.

در واقع هارد این سیستم در حال میزبانی کردن از اطلاعات شما می باشد اما همیشه خطراتی ازقبیل خرابی یا از بین رفتن اطلاعات وجود دارد که میتوان با پشتیبان گیری مرتب از اطلاعات تا حدودی خیال خودرا از بابت از دست نرفتن اطلاعات راحت کنیم.

حالا نوبت به مطرح کردن این سوال میرسد.اطلاعات سایت طراحی شده کجا نگهداری میشود؟

در مقالات قبلی پیرامون طراحی سایت همچنیین موارد انتخاب دامنه صحبت کردیم و با این بحث آشنا شدیم اکنون نوبت به داستن این سوال میرسد که:

محل ذخیره سازی سایت کجاست؟

به طور کلی اینگونه بیان می کنیم شرکت هایی بسیار قوی با پشتیبانی بالا تشکیل شده اند به نام شرکت های به اصطلاح هاستینگ که میزبانی سایت های مختلف را بر عهده دارند.

در این شرکت های یزرگ سرور های خیلی قوی در اتاق های محافظت شده و همچنین در قفسه ای مطمن با یک سیستم تهویه عالی در حال انجام فعالیت می باشند.

در ادامه این مقاله سعی بر آن داریم تا توضیحات کامل تری از این بحث را برای شما بازگو کنیم پس شمارا به خواندن ادامه این مقاله دعوت می کنیم.

تا اینجای کار مفهوم کلی هاست را دریافتیم و فهمیدیم که هاست فضایی است که شرکت های میزبان در اختیار کاربران قرار داده تا اطلاعات سایت را روی آن ذخیره کنند. فضای ذخیره سازی که از آن به عنوان هاست صحبت می کنیم در حجم پایین یک کامپیوتر و در حجم بالا یک سرور قوی می باشد.

علت لزوم استفاده از هاست چیست؟

اولین لازمه استفاده از هاست امنیت است فرض کنید اطلاعات سایت خودرا روی یک سیستم در خانه یا محل کار ذخیره کرده اید این یک امر بدیهی است که این سیستم هر لحظه احتمال خرابی دارد و این سیستمی است که میزبان اطلاعات سایت ما است.

چه اتفاقی می افتد؟

با خراب شدن این سیستم میزبان کل اطلاعات سایت ما از بین میرود و باعث خرابی سایت میشود اما برعکس این مورد وقتی که سایت ما روی فضای هاست میزبانی شود مسئولیت حفاظت از اطلاعات بر عهده شرکت های میزبان است .پس دریافتیم که اولین لازمه استفاده از هاست امنیت می باشد.

در استفاده از کامپیوتر به جای هاست مشکلات دیگری نظیر سرعت نیز مطرح است چرا که کامپوتر میزبان خواه ناخواه دچار کمبود فضا و یا به اصطلاح هنگی میشود و به طور حتم تاثیر مستقیمی روی خرابی سایت خواهد داشت پس لزوم استفاده از هاست از نظر سرعت نیز مشخص شد.

سروری که به عنوان هاست استفاده می شود باید از یک سیستم سخت افزاری قوی و مناسب برخوردار باشد و این سرور هیچگاه نباید از دسترس خارج شود پس لازمه ین شرط روشن بودن تمام وقت از شبانه روز سرور می باشد همچنین در حین روشن بودن باید اتصال دائمی به اینترنت برقرار باشد چرا که این سرور باید 24 ساعته در دسترس تمامی افراد حاضر در شبکه باشد.

مزایای اتصال تمام وقت هاست به اینترنت:

وقتی که سرور تمام وقت به اینترنت متصل باشد این امکان برای کاربران محیاست که در هر ساعت از شبانه روز با وارد کردن آدرس دامنه سایت در نوار آدرس مرور گر خود بتوانند به سرور متصل شده و به مدیریت یا بازدید از سایت خود بپردازند.

در بخش مقاله دامنه به این نکته اشاره کردیم که دامنه ها خریدنی نیستند بلکه دامنه را به مدت زمان های مشخص شده با هزینه های قیمتی متفاوت می توان اجاره کرد اکنون این بحث را پیرامون هاست انجام میدهیم.

دقیقا مطابق شرایط اجاره دامنه هاست نیز از همین قانون تبعیت می کند و به مدت های یکساله با امکانات متفاوت و با پرداخت هزینه مشخص شده به اجاره در می آیند.

پس از اجاره هاست و فضای میزبانی که به مالکین هاست ها اختصاص داده می شود یک آدرس اینترنتی به نام ip  نیز در اختیار مدیران سایت قرار داده می شود این آدرس همان شناسه منحصر به فردی است که کامپیوتر ما در شبکه شناخنه می شود.

برای ضرورت این بحث در این قسمت بار دیگر تعریفی ساده تر به منظور شفاف شدن مفهوم هاست را بیان می کنیم و می گوییم که میزبانی سایت عبارت است از درر اختیار قرار دادن فضایی مناسب برای سایت به منظور قرار دادن اطلاعات و محتوای سایت بر روی شبکه که به اصطلاح به آن web hosting  گفته می شود.

روی هر سرور چند سایت میزبانی می شود؟

سوالی است که حتما برای شما پیش آمده است در واقع این امر بستگی به فضای فیزیکی سرور دارد بسته به میزان سخت افزار قابل پشتیبانی هر سرور روی هر سرور از یک تا هزاران سایت قابل میزبانی است اما همانطور که اشاره کریم این امر وابسته مستقیم به سخت افزار سرور می باشد که این سخت افزار شامل پردازنده و رم سرور است.

اکنون که با مفهوم هاستینگ تا حد قابل توجهی آشنا شدیم نوبت به این می رسد که

فضای میزبانی آیا نیازی به مدیریت هم دارد؟

جواب مثبت است و هر سروری نیاز به یک برنامه مدیریتی دارد که به صورت مجزا در اختیارمدیران  قرار می گیرد و هر کدام از آنها به صورت کاملا شخصی وارد پنل مدیریت خود شده و امکان مدیریت فضای میزبانی خودرا به دست خواهند آورد.

این برنامه های مدیریتی دارای انواع مختلف ولی محدود هستند به عنوان مثال کاربران سیستم عامل های لینوکس از برنامه مدیریتی cpanel استفاده می کنند که از محبوبیت ویژه ای نزد این کاربران برخوردار است همچنین کاربران سیستم عامل ویندوز از برنامه مدیریتی website panel برای مدیریت هاست خود استفاده می کنند.

در این برنامه های مدیریتی که در اختیار کاربران قرار می گیرد امکانات کاملی را برای مدیران فراهم کرده که می توانند فضای مدیریتی هاست خودرا کامل در دست داشته باشند.

به عنوان مثال مدیریت فایل هایی که روی هاست قرار میگیرد از طریق file manager و با پروتوکل ftp انجام می شود اشاره به این نکته هم ضروری است که تمتامی فایل های یک سایت اعم از کد ها و فایل های چند رسانه ای همه روی هاست میزبانی مس شوند.

هاست اشتراکی؟

وقتی که روی یک سرور بیش از یک سایت میزبانی شود به این حالت میزبانی هاست اشتراکی گفته می شود که در این حالت امنیت بسیار مهم می شود و این امر به عهده مدیر سرور است که با تنطیمات صحیح و با استفاده از نرم افزار های امنیتی قوی این مهم را برآورده کند.

نکات قابل توجه در باره اجاره هاست؟

  • فضا که بر حسب گیگابایت یا مگا بایت محاسبه می شود.
  • نوع هاست که با توجه به زبان برنامه نویسی سایت تعین می شود به عنوان مثال برای سایت های طراحی شده با زبان net از هاست ویندوز و برای سایت های نوشته شده با زبان php از هاست های لینوکسی استفاده می شود.
  • کشوری که سرور هاستینگ در آن قرار دارد.
  • تعین دامنه های قابل استفاده.
  • تعداد پایگاه داده هایی که می توان ذخیره کرد.
  • میزان پهنا باند موجود.