طراحی یک وب سایت اینترنتی با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس:

در این مقاله میخواهیم به طور مقدماتی و قدم به قدم طراحی یک وب سایت اینترنتی با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس را برای شما آموزش دهیم.

مراحل مقدماتی طراحی:

در مقالات قبلی ما به طور مجزا بحث هایی را پیرامون طراحی یک سایت و اصول و قوانینی را که در طراحی سایت نیاز است را بازگو کردیم اکنون میخواهیم در این مقاله این بحث هارا به ترتتیب اولویت مطرح کنیم و قدم به قدم شروع یک سایت را پیش رویم.

مرحله اول: انتخاب دامنه:

در مقاله مربوط به دامنه به طور مفصل از دامنه صحبت کردیم و دانستیم که دامنه همان نام سایت می باشد توضیح دادیم که در انتخاب نام دامنه دقت کنید به عنوان مثال نامی با مفهوم و کوتاه برای سایت خود انتخاب کنید. هرچه نام سایت تصویری تر باشد در ذهن کاربر ماندگار تر است.

چگونگی ثبت دامنه؟

در کشور ایران شرکت های معتبر زیادی برای ثبت و فعال سازی دامنه وجود دارد اما پیشنهاد ما شرکت ایران سرور است دلیل این معرفی این است که این شرکت چندین سال در حال فعالیت است و کاملا در خدمت ننیاز های مشتریان بود و پشتیبانی تمام وقتی را برای کاربران دارد.

وارد سایت ایران سرور شده و ابتدا یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید پس از آن در قسمت ثبت دامنه باید نام و پسوند مورد نظر سایت را وارد کنید و شرکت پس از برسی در صورت خالی بودن نام و پسوند دامنه آنرا به اسم شما ثبت خواهد کرد.در صورتی که دامنه از قبل به نام کس دیگری ثبت شده باشد سایت ایران سرور پیغامی مبنی بر پر بودن نام یا پسوند سایت به شما خواهد داد.

مرحله دوم: انتخاب هاست برای سایت:

هاست یک فضای میزبانی است که توسط شرکت های هاستینگ در اختیار صاحبان سایت های اینترنتی قرار می گیرد تا آتها سایت و تمام متعلقات سایت خودرا در فضایی کاملا امن و به دور از هرگونه خطر احتمالی میزبانی کنند.

انواع هاست؟

با توجه به روش طراحی سایت انتخاب نوع هاست نیز متغیر است. به طور کلی اگر سایت به واسطه زبان برنامه نویسی php و یا سیستم مدیریت محتوای وردپرس طراحی شده باشد از هاست های لینوکسی و اگر سایت توسط asp.net طراحی شده باشد از هاست های ویندوزی برای میزبانی استفاده می شود.

در انتخاب هاست نیز باید دقت داشته باشیم و با توجه به هدف سایت سایتی با میزان فضای میزبانی مناسب و پشتیبانی شبانه روز را انتخاب می کنیم.

هاست را از کجا تهیه کنیم؟

مطابق انتخاب و ثبت دامنه برای انتخاب هاست هم باید از شرکت های هاستینگ آنرا اجاره کیم و در پایان هر دوره با پرداخت مبلغی دوره را تمدید کنیم. شرکت های هاستینگ متعددی در حال ارائه خدمات می باشند و بازهم شرکت ایران سرور پیشنهاد ما برای اجاره هاست است.

مرحله سوم: پیاده سازی سایت با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس:

اکنون نوبت به پیاده سازی وردپرس  رسیده است برای این کار مراحل را یک به یک و به ترتیب دنبال کنید تا در نهایت سایت وردپرسی ما راه اندازی شود.

قدم اول: دانلود وردپرس:

ابتدا باید وردپرس را دانلود کنیم برای این کار بهتر است نسخه فارسی آنرا دانلود کنیم برای این کار وارد سایت مرجع وردپرس می شویم و نسخه فارسی آنرا دانلود می کنیم.

قدم دوم: نصب وردپرس فارسی:

این قسمت خود به دو قسمت تقسیم می شود وردپرس قابلیت نصب روی سرور مجازی نظیر زمپ را دارد که این امر در مواقعی است که برای تست و آزمایش در حال انجام کار با وردپرس هستیم و در نهایت اینکه میتوانیم وردپرس را به طور مستقیم روی هاست نصب کنیم.

پس از نصب ورد پرس یک سایت کاملا خام بدون هیچ امکاناتی در اختیار ما قرار دارد از الان به بعد نوبت به طراحی سایت فرا میرسد و هر چه خلاقیت طراح بیشتر باشد می تواند سایتی کاربر پسند تر را طراحی کرده و در نهایت با افزایش مخاطبان سایت به رتبه ها بالا خواهد رسید.

مرحله چهارم:سئو سایت:

برای داشتن یک سایت مطلوب و بهینه باید مواردی غیر از اصول طراحی نیز رعایت شود. این بحث همان سئو سایت می باشد که هم در حین طراحی و هم در هنگام تولید محتوا و محتوا گذاری باید حتما رعیت شود.

برای داشتن یک سایت مطلوب به دو تایید نیاز است ابتدا باید سایت ما کاربر پسند باشد کهبتواند نظر مخاطب را به خد جلب کند. در نهایت باید این سایت مورد تایید موتورهای جستجو قرار بگیرد که این امر باعث ارتقا رتبه سایت می شود.

معرفی نمایه های ورد پرس:

سیستم مدیریت محتوای وردپرس دارای دو نمایه اصلی می باشد که پس از نصب آن این دو نمایه قابل دیدن است که این دو نمایه عبارتند از بخش اول که مربوط به طراحی و پیکربندی سایت می باشد را backend یا پیشخوان سایت نام دارد و نمایه ای که در معرض دید کاربران است و هر آنچه که در پیشخوان اعمال می شود در این قسمت نمایش داده می شود را frontend  یا نمای نمایشی سایت گویند.

معرفی پیشخوان یا backend  وردپرس:

در پیشخوان وردپرس یک نوار ابزار کامل وجود دارد که با استفاده از این نوار ابزار می توان طراحی سایت را به طور کامل انجام دهیم.

الف) نوشته ها:

این بخش مربوط به نوشته های سایت نظیر مقالات می باشد که شامل دو بخش است در بخش همه نوشته ها دسترسی به تمامی نوشته های موجود در سایت برای شما محیا می شود و در قسمت افزودن نوشته می توانید محتوای نوشتاری جدیدی را برای سایت خود ایجاد کنید.

ب) دسته ها:

این قسمت نیز ارتباطی با بخش نوشته ها دارد. در قسمت دسته ها شما می توانید دسته جدیدی ایجاد کنید و نوشته خودرا به آن انتساب دهید.

این کار بسیار مهم است و پس از مدتی متوجه خواهید شد با افزایش تعداد نوشنه ها اگر از دسنه بندی استفاده نکرده باشد این نوشته ها دچار به هم ریختگی خواهد شد. از قسمت دسته ها شما می توانید دسته جدیدی ایجاد کرده و یا دسته های موجود را مدیریت نمایید.

پ) برچسب ها:

وقتی شما مطلبی را به عنوان مقاله نوشتاری در سایت می گذارید نیت آن است که مخاطبان مطلب شمارا مورد بازدید قرار دهند حال مخاطب برای جستجوی مطلب خود به اولین جایی که مراجعه خواهد کرد موتور جست و جوی گوگل است.

این برچسب ها کلمات کلیدی نوشته شما محسوب می شوند که کاربر برای پیدا کردن مطلب خود در گوگل جستجو میکند. پس انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای نوشته ها بسیار حائز اهمیت است و هرچه این کلمات دقیق تر انتخاب شوند مطلب شما راحت تر پیدا خواهد شد.

ت) رسانه:

در کتابخانه تمام فایل هایی که بارگذاری کرده اید قابل مشاهده خواهد بود و همچنین برای اضافه کردن فایل های چندرسانه ا بیشتر در سایت از بخش افزودن می توانید پرونده چندرسانه ای جدیدی را اضافه کنید.

ث) برگه:

این قسمت مربوط به برگه های سایت می باشد شما از این قسمت می توانید برگه های از پیش موجود در سایت را مدیریت کرده و یا اینکه می توانید برگه جدیدی را ایجاد کنید.

ج) نمایش:

این قسمت شامل گزینه های مختلفی نظیر پوسته ها برای مدیریت قالب سایت, ابزارک ها برای مدیریت ویجت های کنار صفحه, فهرست ها برای مدیریت منو هاو … می باشد.

د) افزونه ها:

در این قسمت شما می توانید افزونه های جدیدی را نصب و یا افزونه های قبلی را مدیریت نمایید. در مقالات قبل توضیح دادیم که منظور از افزونه نرم افزار های بسیار کوچکی هستند که روی سایت ما نصب شده و قابلیت های جدیدی را به سایت ما اضافه می کنند.

ه) تنطیمات:

این گزینه شامل تنظیمات از بخش های مختلف سایت است به عنوان مثال در تنظیمات نوشتن شما می توانید نوشته هایتان را از طریق های مختلف ارسال کنید همچنین تنطیمات خواندن که حاوی تنظیمات مربوط به نمایش محتوای سایت است و سایر تنظیمات نظیر گفت و گو ها و دیدگاه ها, تنظیمات رسانه, و تنظیمات پیوند های یکنتا از دیگر تنظیمات مربوط به بخش تنطیمات است.