سئو کلاه سیاه چگونه باعث نابودی سایت می شود؟

سئو یک عامل بسیار مهم در اعنبار بخشیدن به سایت می باشد. هرچه در سایت طراحی شده بیشتر موارد مربوط به سئو را رعایت کنیم, محبوبیت بیشتری بین مخاطبان و در نهایت بین موتورهای جستجو پیدا خواهیم کرد.

با پهانور شدن گستره اینترنت استقبال از این فضای مجازی پا به عرصه رشد گذاشت و طولی نکشید تا مخاطبان زیادی را در سرتاسر دنیا مجذوب خود کرد. در این بین کم کم سایت های اینترنتی پدیدار شدند و حیطه فعالیت در این زمینه به نوعی شروع به شکل گیری کرد.

پس از رشد اینترنت و پدیدار آمدن سایت های اینترنتی بازار رقابتی داغی در این زمینه شکل گرفت. این رقابت برای این بود که هرکدام از مالکین سایت می خواستند سایت خودرا در رتبه های بالای موتورهای جستجو ببینند و میدانیم که این اتفاق محقق نخواهد شد مگر با رعایت سئو.

برسی سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه:

با شدید شدن بازار رقابتی برای پیشی گرفتن از رقبا در زمینه اینترنت و اعتبار سایت های اینترنتی دو استراتژی با به عرصه ظهور گذاشت.

دسته اول کلاه سیاه ها بودند که اعتقاد داشتند هرچه سریع تر و از هر راهی که شده از رقبایشان پیشی بگیرند به بدون رعایت هیچ قانونی در رتبه های اول موتورهای جستجو قرار بگیرند. این دسته از افراد برای رسیدن به هدف خود از هیچ کاری دریغ نمی کردند.

بر خلاف این تفکر گروهی دیگر که کلاه سفیدان نام داشتند معتقد بودند که باید فعال و باهوش در بازار رقابتی حضور داشته باشند اما نه به هر قیمتی و با زیر پا گذاشتن قانون. استراتژی آنها این بود که باید از ر قیب پیشی گرفت اما نه با زیر پا گذاشتن قانون.

کلاه سفیدان بر این باور بودند که باید به رتبه های اول گوگل دست پیدا کنیم اما زمانی که به این جایگاه رسیدیم باید با اعتبار خود این جایگاه را حفظ کنیم آنها بر این باور بودند که شاید از طریق سئو کلاه سیاه زودتر به هدف برسیمک اما این جایگاه پایدار نخواهد بود.

استراتژی کلاه سیاه و کلاه سفید:

پشت هرکدام از این رنگ ها استراتژی های کاملا متفاوتی نهان است و تفاوت فاحش این دو روش این دو گروه را در  این جنگ رقابتی نگه داشته است .

شناخت این دو روش از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است چرا که برای اعمال سئوی بهینه روی سایت باید با این دو استراتژی آشنایی داشته باشیم که در نهایت دچار تخلف نشویم.

سئوی کلاه سیاه:

در سئوی کلاه سیاه هیچ ملاک و معیاری به جز بالا آمدن رتبه سایت اهمیت ندارد در واقع این روش یک عمل مجرمانه است که برخلاف قوانین موتورهای جستجو برای بالا بردن رتبه سایت مورد استفاده قرار میگیرد.

شاید این روش تبهکارانه که در چهارچوب هیچ قانونی نمیگنجد و در آن کاری جز دور زدن قانون انجام نمیپذیرد روزهای اول نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد اما طولی نمی کشد که با مجازات سنگین موتورهای جستجو رو به نابودی قدم بر میدارند.

کدام روش ها سئو کلاه سیاه به شمار می آیند؟

در این روش بی قانون تکنیک های بسیاری وجود دارد مثلا در جاهای مختلف کلمات کلبدی را بی رویه تکرار می کنند که این امر با اهداف سودجایانه صورت می گیرد. در پاره ای از مواقع بدون اجازه از صاحبان خرید و فروش لینک انجام میدهند و یا بسیاری از کارهای غیر قانونی دیگر.

الف) خرید لینک:

یکی از تکنیک های سئوی کلاه سیاه که باعث ارتقا مقطعی سایت نزد موتورهای جستجو می شود استفاده از لینک های غیر قانونی می باشد که متاسفانه در خیلی از سایت های بزرگ نیز این تکنیک مشاهده می شود اما خیلی پایدار نیست.

ب) کامنت های اسپم:

حتما مشاهده کردید که در زیر مطالب شما افرادی می آیند و پیغام های نامربوطی می گذارند به عنوان مثال در زیر مطالب شما تبلیغ سایت خودرا می کنند در واقع این کار نه تنها تاثیری در ارتقای سایت شما نداشته بلکه خیلی زود موجب نابودی سایت شما می گردد.

پ) کپی کردن محتوا:

این امر برای همگان مسلم است که محتوای خوب و بهینه تاثیر بسیار مثبتی در بال رفتن رتبه سایت شما خواهد داشت.

بر عکس مطلب گفته شده یکی از اصلی ترین تکنیک های سئو کلاه سیاه قارا دادن محتوای کپی شده روی سایت است که بعد از اثبات این مطلب به موتورهای جستجو تاثیر بسیار منفی در رتبه سایت نزد موتورهای جستجو خواهد داشت.

ت) جابجایی ادبی:

برخی از افراد بر این باورند که اگر جای کلمات را با هم عوض کنند از سئوی کلاه سیاه در امان خواهند بود اما این کار دزدی ادبی محسوب شده و دقیقا جز سئو کلاه سیاه است.

ث) استفاده از کلمات کلیدی زیاد در متن:

برخی بر این باورند که چقدر بیشتر از کلمات کلیدی در متن خود استفاده کنند سایت خودرا معتبر تر کرده اند. این کار در گذشته بیشتر مورد قبول قرار می گرفت اما امروزه گوگل این کار را تخلف به حساب می آورد.

سئو کلاه سفید چیست؟

در تعریف کلی به تمامی اقداماتی که در جهت سئو و بهینه سازی سایت در چهارچوب قوانین موتورهای جستجو صورت می گیرد سئو کلاه سفید گفته می شود.

کدام روش ها سئو کلاه سفید به حساب می آیند؟

قبل از توضیح در مورد تکنیک های سئو کلاه سفید به این نکته اشاره می کنیم که الگوریتم های گوگل بسیار دقیق و حساب شده در حال رصد نکته به نکته مطالب و محتوای سایت هستند پس نهایت دقت خود در امر سئو بهینه سایت داشته باشید تا به سمت سئو غیر قانونی تغیر مسیر ندهید.

الف) مخاطبان موبایل را مد نظر داشته باشید:

به این نکته توجه داشته باشید که امروزه با پیشرفت تکنولوژی خیلی از کاربران از طریق دستگاه موبایل خود به سایت شما مراجعه می کنند و اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد قابلیت نمایش بهینه روی موبایل را ندارد و یک نمره منفی تاثیر گذار برای سایت شما از جانب موتورهای جستجو به حساب می آید.

ب) کسب و کارهایتان را در گوگل ثبت کنید:

این اقدام باعث سهولت کار کاربران در هر نقطه از کشور می شود در واقع این کار دسته بندی ایجاد می کند که حیطه فعالیت هر کسب و کار با توجه به منطقه ای که در آن قرار دارد مشخص می شود.

پ) خلق یک محتوای بهینه و رعایت اصول طراحی :

الگوریتم های گوگل حساسیت بسیار زیادی در محتوای خلق شده توسط سایت دارند و در هر لحظه در حال رصد کردن مطالب می باشند. هر چه این محتوای تولید شده خلاقانه تر باشد محبوبیت بیشتری را نزد گوگل کسب خواهد کرد.

ت) عددم اقدام به خرید لینک:

اجازه دهید کاربران و مخاطبان سایت شما به طور طبیعی برای سایت شما ایجاد لینک کنند.هر چه شما در طراحی و تولید محتوادقت بیشتری کنید و نظر کاربران را بیشتر جلب کنید.

لینک ها به سمت سایت شما بیشتر خواهند شد که این اقدام طبیعی مطابق با قوانین موتورهای جستجو میباشد.