سئو و بهینه سازی سایت:

در مقاله طراحی سایت به طور کلی در مورد پیاده سازی یک وب سایت و الگوریتم های موجود در طراحی سایت صحبت کردیم اما همه چیز به این مرحله ختم نمیشود پس از اینکه متخصصین سایت کار طراحی را به انجام رساندند نوبت به مدیریت,بهینه سازی و به اصطلاح سئو سایت میرسد.

به نوعی از این این مرحله به بعد کار تازه شروع شده است. این باور که پس از طراحی سایت کار به اتمام رسیده است بباوری غلط است چراکه تجربه نشان داده است سایت هایی که حتی در طراحی آنها کوچکترین اشکال و خطایی وجود نداشته است اما از نظر بهینه سازی و سئو کردن ضعیف عمل کرده اند طولی نمیکشد که پس از افت اویله به مرور زمان از کارزار رقابت به دور مانده و در این کورس از هدف به دور می شوند.

اکنون با تعریف مختصری از سئو کردن سایت ادامه این مقاله را دنبال می کنیم. همانگونه که همه ما به این امر واقف هستیم در دنیای امروزه بهره جستن از بازاریابی های اینترنتی نقش به سزایی در رشد و پیشرفت کسب و کارها و مشاغل دارد همچنین لازم به ذکر است بحث سئو کردن سایت حول محور دیجیتال مارکتینگ در گردش است و شاید برای شما بارها پیش آمده باشد که:

منظور از سئو کردن سایت چیست؟

عبارت سئو برگرفته و مخفف شده کلمه search engine optimization میباشد و همچنین اصلی ترین روش دیجیتال مارکتینگ برای بهینه سازی وب سایت ها در موتور های جستجو و نیز بالا بردن کیفیت و کمیت مخاطبان سایت و به عرضه داشتن محصولات و امور خدماتی صاحب سایت از طریق بازدید از موتورهای جستجو به حساب می آید.

اگر بخواهیم عامیانه تر بیان کنیم سئو سایت به مجوعه الگوریتم ها و دستوراتی گفته می شود که باعث می شود رتبه سایت بهبود یابد و در نتیجه این امر موجب افزایش رونق کسب و  کار می شود.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و گسترش یافتن این پهنه در دست مخاطبان جستجو های اینترنتی بسیار افزایش یافته است و اینگونه است که اکثریت افراد از کوچکترین موارد نیاز خود تا موارد دیگر را غالبا از موتورهای جستجو دریافت می کنند در اینجاست که اهمیت سئو برای یک سایت کاملا مشهود است.

در واقع وقتی که سایت به خوبی سئو شده باشد مطمنا رتبه های بالایی موتورهای جستجو رابه خود اختصاص می دهد و این نشانگر این امر است که این سایت در معرض دید مخاطبان بیشتری قرار می گیرد و مسلما سایت پرفروش تری نسبت به سایر رقبای خود خواهد بود.

اهمیت سئو سایت از نگاه گوگل:

با توجه به موارد ذکر شده اکنون به اهمیت سئو سایت در گوگل نگاهی می اندازیم  و از آنجا که گوگل دومین موتور جستجو گر برتر جهان می باشد به عنوان موتور جستجوی برتری شناخته میشود که اطلاعات سایت هارا در سرور خود نگه داری می کند و براساس کلمات کلیدی نتایج اطلاعات را به نمایش می گذارد.

به طور کلی در طولانی مدت روش های بهینه سازی سایت از طریق انتشار تبلیغات در گوگل برای ما ایرانی ها کم هزینه تر خواهد بود همانگونه که بیان کردیم و با استناد به سایت رتبه بندی الکسا گوگل در ایران دارای رتبه یک و به نوعی محبوب ترین موتور جستجوی آنلاین به حساب می آید.

همچنین بر اساس تحقیقات کلی روی سایت ها بیش از 80% ترافیک وب سایت از طریق این موتور جستجو نامین میشود و همانطور که برای همگان شفاف شده است که اکثر کاربران نیاز خودرا از این موتور جستجو تامین میکنند.اکنون در ادامه این مقاله میخواهیم پیرامون برسی مزایای سئو سایت در بحث کسب و کار آنلاین صحبت کرده و اینگونه بیان کنیم که بالارفتن رتبه سایت در گوگل به عنوان سرمایه ای ارزشمند در فضای کسب و کار آنلاین است.

بحث را در این نقطه نگه میداریم و با مثالی خارج از دنیای مجازی مطلب را برای شما واضح تر جلوه میدهیم این مثال به شما اهمیت سئو کردن سایت را بیش از پیش نشان خواهد داد.

مزایای سئو سایت در بحث کسب و کار آنلاین:

فرض کنید برای خرید یک کفش راهی بازار میشوید به طور قطع شما نیاز خود از کفش مورد نطر را میدانید اما تنها سوال شما این است که کفش خودرا از کدام فروشگاه تهیه کنید.پس از بازدید از بازار شما فروشگاهی را انتخاب میکنید که هم مشتری های بیشتری دارد و هم نحوه برخورد و رسیدگی فروشندگان به شما بیشتر  باشد و در واقع آن فروشگاه در جذب مشتری های خود توانایی بیشتری نسبت به رقبا دارد الان به فضای مجازی برمیگردیم زمانی که شما نیاز به پیدا کردن مطلبی در اینترنت دارید به طور قطع نیاز خودرا از یک الی دو سایت اول موتور جستجو برآورده میکنید و این رتبه نتیجه چیزی به جز سئو قوی نیست.

اولین گام در اجرای یک سئو موفق:

در گام نخست برای سئو موفق در یک سایت باید هدف و استراتژی بازاریابی اینترنتی, مشتریان موجود, بودجه و سرمایه و مواردی از این قبیل در اختیار داشته باشد.

باید به این نکته اشاره کنیم که بهینه سازی و سئو سایت بدون داشتن هدف و برنامه از قبل مشخص شده اصولا نتایج مثبتی را به همراه ندارد و گاهی نیز اجرای غلط این امر نتیجه برعکس داشته و باعث هدر رفتن سرمایه می شود.

از قدیمی ترین و نخستین ابزار های بهینه سازی سایت و همچنین سئو موثر و قابل اجرا مشخص کردن کلمات کلیدی اصلی برای سایت می باشد و همچنین اگر دنبال ابزار های رایگان هستید میتوانید از الکسا نیز استفاده کنید در الکسا شما متوجه خواهید شد که رقبای شما از چه کلمات کلیدی مناسبی استفاده کرده اند.