کنترل پنل دایرکت ادمین:

درمقالات قبلی در مورد هاست که همان فضای میزبانی سایت ما می باشد صحبت هایی را بیان کردیم و دانستیم که هاست های اجاره شده یا لینوکسی بوده و یا ویندوزی هستند. هر کدام از این فضاهای میزبان داررای یک پنل مدیریت بوده که از طریق آن امکان دسترسی به بخش مدیریتی فراهم است.

راجع به پنل مدیریتی هاست های ویندوزی توضیحاتی را در نوشته های قبلی بیان کردی و به معرفی یکی از محبوب ترین پنل های مدیریتی ویندوزی به نام وب سایت پنل توضیحاتی را بازگو کردیم. اکنون در این مقاله می خواهیم پیرامون کنترل پنل direct admin که از پنل های مدیریتی لینوکسی است صحبت کنیم.

کنترل پنل دایرکت ادمین چیست؟

با توجه به توضیحات قبل دانستیم که یکی از مهم ترین شروط در طراحی سایت انتخاب یک فضای میزبانی مناسب برای سایت و سایر متعلقات مربوط به آن است.

اگر از زبان های برنامه نویسی php و یا از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده می کنید باید از هاست های لینوکسی برای میزبانی سایت خود استفاده کنید. به طور حتم یکی از معروف ترین و محبوب ترین پنل های مدیریت میان کاربران پنل مدیریتی دارکت ادمین است که از طریق آن به بخش مدیریتی هاست لینوکسی دسترسی پیدا می کنیم.

مزایای استفاده از کنترل پنل direct admin:

یکی از موثر ترین مزیتی که این کنتترل پنل را در کشور ایران میان کاربران محبوب کرده است عدم اعمال تحریم ها روی آن می باشد. همچنین این پنل مدیریتی قابلیت های بسیاری دارد که دست کاربران را در زمینه مدیریت هاست خودرا بسیار باز گذاشته است.

کنترل پنل دایرکت ادمین متعلق به کشور کانادا است و سرور های آن از این کشور مدیریت می شوند. بساری از شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست که در کشور ایران در حال فعالیت هستند از کنترل پنل دایرکت ادمین برای ارائه به کاربران خود استفاده می کنند.

ورود به کنترل پنل دایرکت ادمین:

گفتیم که پس از انتخاب یک هاست و اجاره آن از شرکت های هاستینگ یک ایمیل حاوی اطلاعات محرمانه شامل نام کاربری و رمز عبور برای کاربر ارسال می شود در این پیام احتمال دارد آدرس ورود به کنترل پنل وجود دارد اما اگر آدرسی ارسال نشده باشد به روش های زیر می توان وارد شد:

روش اول: استفاده از ip address  است که در بالا به توضیح آن پرداختیم به عنوان مثال   http://xx.xx.xx.xx.com:2222   و یا http://xx.xx.xx.xx.com/config که x  در اینجا شماره ip  است که از شرکت های هاستینگ برای کاربران ارسال می شود.

روش دوم:برای ورود به کنترل پنل دایرکت ادمین استفاده از نام دامنه می باشد به عنوان مثال :http://domainname.co:2222 ویا http://domain.com/config.

معرفی و آموزش بخش هایی از کنترل پنل direct admin:

با وارد شدن به بخش مدیریت کنترل پنل صفحه اصلی صفحه کنترلی این بخش برای ما به نمایش در خواهد آمد. که در زیر به توضیح این بخش ها می پردازیم.

بخش اول: دسترسی سریع:

در بخش اول که شامل دسترسی سریع به کنترل پنل میباشد گزینه های مختلفی برای تنظیم کنترل پنل وجود دارد. با استفاده از آیکن home در هرجایی از صفحه که باشیم به صفحه نخست برخواهیم گشت از طریق گزینه webmail میتوانیم به مدیریت ایمیل های خود بپردازیم همچنین می توانیم با استفاده از password  رمز عبور دایرکت ادمین را تغیر دهیم.

با استفاده از گزینه help  میتوانیم از بخش آموزش دایرکت ادمین راهنمایی گرفته و سوالات و مشکلات خودرا با بخش اصلی مدیریت در میان بگذاریم. همچنین با استفاده از گزینه logout می توانیم از بخش مدیریت کنترل گنل دایرکت ادمین خارج شویم.

بخش دوم: حساب کاربری:

حساب کاربری یا همان group account می باشد و شامل قسمت هایی نظیر domain setup  برای مدیریت, حذف و یا اضافه کردن دامنه مها می باشد. از بخش log in history می توانید شماره ip  هایی که به کنترل پنل سایت وارد شده اند را مشاهده کنید. از بخش support center  می توانید با بخش اصلی مدیریت کنترل پنل دایرکت ادمین در ارتباط باشید.

Install perl modules مربوط به ماژول های نصب شده در سایت میابشد که از این بخش کنترل مستقیم بر روی این ماژول ها صورت می پذیرد به عنوان مثال مدیریت این ماژوول ها از جمله نصب, اضافه و حذف این ماژول ها همگی از بخش قابل مدیریت است.

بخش سوم: email management:

در این بخش امکان اضافه, حذف و یا مدیریت حساب های ایمیل شما فراهم می گردد و شامل گزینه هایی نظیر email account  برای مشاهده و مدیریت تمامی حساب های ایمیل و یا گزینه forward  برای قرار دادن و تنطیم کردن دو ایمیل روی هم استفاده می شود.

از بخش auto responder می توانیم یک جواب یکتا برای کلیه ایمیل های دریافتی تعین کنیم. نظیر این گزینه قابلیت vacation message  را داریم با این تفاوت که در این گزینه زمانبندی دقیقی برای هر پاسخ تعیین می شود تا حدودیدقیق تر عمل خواهد کرد.

بخش چهارم: advanced features :

این بخش گزینه دیگری از تنطیمات پنل مدیریت دایرکت ادمین می باشد و شامل قابلیت های بسیار کاربردی می باشد. که در زیر به تعدادی از این قابلیت ها اشاره خواهیم کرد.

با استفاده از گزینه multipurpose internet mail extention امکان مشاهده, حذف و ویرایش mimetype های موجود در اختیار کاربران قرار داده می شود و همچنین می توانید فرمت های مختلفی را برای سایت تعریف نمایید. با استفاده از گزینه appache handlers امکان اعمال یکسری عملیات های ویژه روی فایل ها در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

php my admin گزینه ای است که با استفاده از آن به بخش مدیریتی php my adin وارد می شویم و امکان اعمال تغیرات روی جداول پایگاه داده را برای کاربران محیا می کند.

بخش پنجم: message system:

این گزینه در سمت راست پنل مدیریتی دایرکت ادمین واقع شده است. با انتخاب این گزینه به طور مستقیم با مرکز پشتیبانی دایرکت ادمین متصل شده  که می توان سوالات و مشکلات فنی را برای آنها ارسال کرد.

بخش ششم: حساب کاربری:

در این بخش که بخشی بسیار مهم برای پنل مدیریت وب سایت محسوب می شود کاربران می توانند اطلاعات حساب خودرا مدیریت کنند. این بخش شامل قسمت های مختلفی نطیر مدیریت فضای ذخیره سازی, مشاهده و مدیریت پهنای باند مصرفی, مدیریت حساب های ایمیل, دسترسی به حساب های ftp و مدیریت آنها و در نهایت مدیریت پایگاه داده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.