دامنه سایت

با توجه به پیشرفت تکنولوژی امروزه شاهد طراحی سایت های گوناگون اعم از سایت های خبری, شخصی, فروشگاه های اینترنتی و … هستیم درست است که طراحی هرکدام از این قالب سایت ها دارای الگوریتم های طراحی متفاوتی می باشد و روش طراحی هرکدام و یا اینکه زبان طراحی هرکدام از این سایت از نوع دیگر متفاوت است اما نکته ای که در میان این همه گوناگونی و تفاوت ثابت است و در مورد هر سایت اینترنتی صدق می کند دامنه آن سایت می باشد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که

منظور از دامنه سایت چیست؟

این یک امر بدیهی است که در طراحی هر وب سایت اولین و اصلی ترین مورد که مورد توجه قرار می گیرد دامنه آن سایت می باشد.

اشاره به این نکته را لازم دانستیم که در کشور ما از کلمه دامین یا دومین نیز برای نامگذاری دامنه نیز استفاده می شود.در دنیای مجازی روزانه تمام کاربران چندین مرحله با دامنه سرو کار دارند و شاید تا امروز نمیدانستند که دامنه به چه مفهوم است اگر بخواهیم تعریفی به زبان کاملا ساده برای تعریف دامنه داشته باشیم به این ترتیب است که مفهوم دامنه دقیقا همان نام سایت می باشد.

به عنوان مثال آدرس www.yahoo.com در این به مجموعه کل آن دامنه گفته میشود عبارت www را زیر دامنه عبارت yahoo را نام سایت یا همان دامنه گفته   و عبارت com. را پسوند دامنه گفته می شود.

اهمیت دامنه:

همه کاربران فضای مجازی به این امر واقف هستند که اولین اقدام برای ورود به هر سایت اینترنتی اولین اقدامی که صورت میگیرد وارد کردن آدرس سایت یا در واقع نام دامنه در نوار آدرس مرور گر می باشد که شاید هرکدام از شما روزانه چندین مرحله این کار را تکرار کرده باشید اما نمیدانستید که در زمانی که آدرس سایت را وارد می کنید.

در واقع در حال وارد کردن نام دامنه  هستید. اکنون که مفهوم اصلی دامنه را در یافتیم می خواهیم توضیحات بیشتری را راجع به دامنه مطرح کنیم که شناخت بیشتری در مورد دامنه و نحوه انتخاب آن برای شما حاصل شود. در این قسمت راجع به بخش های دامنه صحبت میکنیم.

دامنه از نظر بخش بندی دارای دو بخش اصلی می باشد:

الف ) بخش اول:

نام دامنه که همان اسمی است که ما برای سایت خود انتخاب می کنیم و در نگاه اول این نکته را بیان میکنیم که در انتخاب نام دامنه هیچ محدودیتی وجود ندارد نام دامنه میتواند جدا یا سر هم باشد همچنین می تواند توسط _ از هم جدا باشد و یا اینکه میتواند کلمه فارسی نوشته شود اما نکاتی در انتخاب نام دامنه وجود دارد که رعایت آنها با وجود اینکه اجباری نیست اما سبب قدرتمند شدن سایت می شود و به مرور زمان مخاطبان خیلی بیشتری را جذب خواهد کرد.

  • انتخاب نامی مصور:

  • منظور این است که نامی را که برای سایت انتخاب میکنیم تصویری باشد به این منظور است که وقتی مخاطب نام سایت را میشنود تصویری در ذهن او تشکیل شود که این امر سبب ماندگار شدن رند رننام سایت در ذهن مخاطب می باشد.
  • کوتاه بودن نام دامنه: هرچقدر که نام دامنه کوتاه تر باشد جذابیت بیشتری را برای مخاطب به همراه دارد اما رعایت این نکته ضروری است که کوتاه بودن نباید در حدی باشد که مفهوم سایت را از بین ببرد در واقع منظور از کوتاه بودن مخفف نویسی نیست

یکتا نویسی:

منظور از یکتا نویسی این است که نام سایت از لحاظ تلفظ نوشتاری جوری انتخاب شود که اکثر مخاطبان در نوشتن آن به مشکل بر نخورند.

ب) بخش دوم :

پسوند دامنه که منطور از پسوند دامنه منظور همان عبارتی است که پس از نام دامنه با . جدا شده می باشد. در دنیای مجازی  پسوند های بسیار متنوعی برای ثبت دامنه وجود دارد که هر کدام مفهوم مخصوص به خودرا دارند.

اکنون با مطرح کردن مثال های گوناگون به طور کلی بحث پسوند های دامنه را شفاف سازی خواهیم کرد.به عنوان مثال اگر سایتی برای سازمان نوشته شود دارای پسوند .org  مخفف شده کله organization می باشد و به معنای سازمانی بودن سایت می باشد.

همچنین اگر سایتی برای شرکت های فعال در زمینه شبکه و اینترنت نوشته شده باشد دارای پسوند .net  که مخفف شده کلمه network  می باشد اگر سایتی برای شرکت های فعال در زمینه تلوزیون و صدا و سیما نوشته شده باشد دارای پسوند .tv که مخفف شده کلمه television  میباشد شرکت های آموزشی دارای پسوند .edu که مخفف شده عبارت education است می باشند.

انتخاب دامنه بر حسب کشور:

اما این نکته را هم بیان کنیم که در بعضی از موارد پسوند ها با توجه به کشور مورد نظر نام میگیرند به عنوان مثال پسوند .ir  پسوند دامنه های موجود در ایران می باشد و .ca پسوند دامنه های موجود در کشور کانادا می باشد و …

اکنون با توجه به توضیحات کاملی که در باره پسوند دامنه ها برای شما دادیم شما با دیدن نام هر دامنه و مشاهده پسوند آن می توانیم بفهمیم که آن سایت در چه زمینه ای در حال فعالیت است و اگر پسوند مربوط به کشور داشته باشد می توانیم بفهمیم که آن سایت در کدام کشور در حال فعالیت می باشد .

اهمیت دقت در انتخاب نام سایت:

اکنون نوبت به اشاره در باره این نکته در باره انتخاب نام دامنه سایت می باشد که دانستن آن کمک شایانی به طراحان وب سایت در ایران دارد و این است که اگر شما در حال طراحی یک وب سایت برای یک شرکت دولتی یا برای یک سازمان و یا در حال طراحی سایت برای صدا و سیما هستید برای گرفتن تاییدیه فعالیت حتما باید از پسوند .ir استفاده کنید و رعایت این نکته کاملا ضروری است.

برخلاف تصور دامنه ها خریدنی نیستند در واقع دامنه ها اجاره کردنی هستند به این معنی که با توجه به بازه زمانی مشخص شده مجددا برای تمدید دوره اجاره باید مبلغی به شرکت های ارائه دهنده دامنه پرداخت شود تا اشتراک فعال سازی شود.

توع ارائه دامنه:

هر دامنه به صورت منحصر به فرد ارائه میشود و حتما باید به نام یک شرکت یا یک شخص به ثبت برسد و شخص دیگری نمی تواند آنرا به انحصار خود به ثبت برساند اما به این نکته توجه داشته باشید فرض کنید ما دامنه www.example.ir  را به ثبت رساندیم این دلیل نمی شود که شخص یا شرکت دیگری نتواند دامنه www.example.com را به انحصار خود ثبت کند چرا که ما دامنه را با پسوند .ir  به ثبت رساندیم و دامنه با پسوند .com اصطلاحا خالی است و هرکسی میتواند آنرا ثبت کند مگر اینکه در همان لحظه اول ما دامنه با هر دو گسوند را به نام خود به ثبت برسانیم.

آیا دامنه همان url  است؟

جواب منفی است چرا که دامنه همان آدرس صفحه اصلی سایت می باشد و هیچ کاراکتری به انتهای پیوند اضافه نمی شود اما url  تمام آدرس های تو در توی یک  سایت را شامل می شود و تمام مشتقات یک دامنه را در بر می گیرد.

در انتهای این مقاله ذکر این نکته را به دلیل ضرورت لازم دانستیم که هرچقدر برای انتخاب نام دامنه وقت گذاشته شود و دقت بیشتری صرف شود ضرری نکرده ایم چرا که هرچقدر نام دامنه زیباتر کوتاه تر و در نهایت مصور باشد به طور حتم تاثیر خیلی بیشتری روی مخاطب داشته و استقبال از سایت به طور چشمگیر بیشتر خواهد شد