طراحی سایت و نکات اساسی آن:

در مقالات قبلی طراحی سایت تا حدودی پیرامون اصول و فنون طراحی سایت صحبت کردیم و روش های و اصولی که در طراحی سایت پیاده سازی می شود را مورد برسی قرار دادیم.

دانستیم که روش های مختلفی برای طراحی سایت وجود دارد از جمله کد نویسی مانند زبان برنامه نویسی php و یا استفاده از سیستم های مدیریت محتوا که در مقاله ور پرس به آن اشاره کردیم و تا حدودی آنرا معرفی کریم.

معیار های خاص برای سنجش کیفیت طراحی سایت چیست؟

در دنیای امروزه اکثرا به اهمیت حضور وب سایت های اینترنتی چه در زمینه های شخصی و یا در زمینه های تجاری و شرکتی واقف هستند. این اهمیت تا آنجایی پیش رفته است که بیشتر افراد معروف و صاحبان مشاغل و یا افراد با ایده های جدید داشتن یک وب سایت را اصلی ترین معیار خود برای کسب موفقیت می دانند.

آیا صرفا داشتن یک سایت برای موفقیت کافی است؟

اما نکته مهم اینجاست که صرفا داشتن یک وب سایت ملاک و معیار رشد و بهبود کسب و کار و یا معرفی برند یا شخص مورد نظر نیست و باید به این نکته توجه شود  که کیفیت و رعایت اصول یک طراحی مناسب بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

به عنوان مثال اولین باری که وسیله نقلیه در جهان اختراع شد کسی به جزئیات آن توجهی نداشت کسی از سرعت قدرت و یا حتی زیبایی آن چیزی نمیگفت زیرا علم تازه کشف با تمام خامی و نواقصی که دارد بازهم دارای جذابیت است.

در زمینه طراحی سایت هم همینطور وقتی که برای اولین بار وب سایت های اینترنتی پا به عرصه ظهور گذاشتند آنچنان دنیای اینترنت را به تسخیر خود درآودند که شاید اوایل کسی سادگی و یا نواقص را نمی دید.

اولین عامل که موجب رشد و پیشرفت کیفیت طراحی چه در زمینه ظاهری و چه از نظر محتوا پیاده سازی داخلی شد بازار رقابتی بود در بازار رقابت ملاک های کیفیت و جزئیات بیشتری مورد توجه قرار می گیرد و همینگونه که شاهد هستیم وجود بازار رقابتیست که امروزه در سرتاسر پهنه هستی شاهد بی نهایت شرکت در زمینه طراحی و بهینه سازی وب سایت هستیم.

برسی اهمیت طراحی سایت:

در اصل هر وب سایت اینترنتی شناسنامه مالک سایت می باشد خواه سایت شخصی بوده و یا تجاری یا شرکتی باشد مثل لوگو یک شرکت که معرف آن شرکت می باشد.

به عنوان مثال وقتی یک شرکت سایتی را به ثبت می رساند در ابتدا مجموعه ای از نمونه کارهای خودرا به عرصه نمایش در می آورد و این یک تبلیغ و معرفی شرکت به مخاطبان می باشد پس مخااطبان با مشاهده بخش های گوناگون از هر سایت می توانند شناختی دقیق از مالک سایت و نوع اهدافی که سایت دارد را را پیداکنند.

لازمه اصلی تایید وب سایت از نگاه کاربران:

هر چقدر سایت طراحی شده اصولی تر و کاربر پسندانه تر طراحی شده باشد قطعا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و این امر در زمینه رونق کیب و کار هم اهمیت دارد چرا که هرچقدر مخاطبان بیشتری روانه سایت شوند احتمال خرید بیشتری وجود دارد و متعاقبا سایتی که پر بازدید باشد از محبوبیت ویژه ای در نزد موتورهای جستجو برخوردار خواهد بود و صاحب رتبه های بالاتری می شود.

لازم به ذکر است که رعایت پارامتر های صحیح در طراحی سایت است که می تواند میزان ماندگاری کاربران در سایت را مشخص کند همچنین می تواند در بحث برند سازی محصولات و افزایش اعتبار یک سایت تاثیر گذار باشد.

عوامل موثر در تایید یک سایت چیست؟

دو عامل بر تایید یک سایت تاثیر مستقیم دارند در نگاه اول تااید کارربران است می تواند تایید اصلی برای سایت باشد.

عامل اول :هرچقدر سایت از نظر زیبایی و یا برطرف کردن نیاز مخاطبان به درجه کاملتری رسیده باشد جذب مخاطبان خیلی سریع تر صورت می پذیرد.

عامل دوم: که تاحدودی بستگی به تایید مخاطبان دارد تایید موتورهای جستجو می باشد که البته تایید کاربران می تواند تاثیر خوبی روی آن داشته باشد.

ملاک های مقایسه سایت ها با همدیگر چیست؟

با توجه به رقابتی بودن بازارهای کسب و کار باید توجه داشته باشیم که بازار طراحی وب سایت نیز از این قانون پیروی می کند لذا قرار نیست که تمامی سایت های طراحی شده به یک شکل و شمایل باشند چرا که ایده های مختلفی پشت هر طراحی سایت قرار دارد و هرکس با توجه به نیاز و هدف خود سایتی را طراحی می کند که همین امر باعث به وجود آمدن تفاوت هایی میان سایت ها می شود.

ابتدا این نکته را ذکر می کنیم که منظور از این تفاوت ها ماهیت محتوایی سایت نیست و منظور ما شیوه و نوع طراحی هر طراح با هم است.

از این روی پارامتر های مختلفی برای مقایسه سایت های اینترنتی وجود دارد که این تفاوت ها هم از دید کاربران هم از دید طراحان و هم از دید موتورهای جستجو با هم متفاوت است البته ما این تفاوت هارا جوری بیان میکنیم که هر سه دیدگاه را شامل شود.

هرچه این تفاوت ها رو به سوی اهداف اساسی قدم بردارد موجب رشد و پیشرفت سایت می شود و متعاقبا در رتبه بندی سایت از نگاه موتور های جستجو نقش کاملا موثری خواهد داشت پس اینجاست که توقع ما از طراحان بالا می رود چرا که آنها هستند که می توانند با یک طراحی خوب رتبه بالا تری را برای سایت هدف کسب کنند.

الف) ux,ui

یکی از تفاوت های عمده بین سایت های اینترنتی ux,ui میباشد که امروزه این دو پارامتر در طراحی سایت ها بسیار موثر خواهند بود.

Ui: مخفف شده عبارت user interface design  می باشد و منطور همان کارهایی است که که در قسمت front page هر سایت قابل مششاهده میباشد در واقع هر کاری در طراحی که به زیبایی خلاقیت سایت نظیر رنگ بندی ها و … مربوط می شود گفته میشود.

Ux : به تجربه کاربران از سایت مربوط میشود که شامل ورود کاربران به سایت و یا خرید محصولات و …می باشد همچنین ux یک سایت است که استفاده از بخش های مختلف سایت را برای کاربران آسان میکند.

ب) سرعت:

سرعت سایت یکی دیگر از ملاک های سنجش سایت های اینترنتی با یکدیگر می باشد هر چقدر سایت دارای سرعتی بیشتری باشد مسلما بین کاربران و یا موتورهای جستجو از محبوبیت بالا تری برخوردار خواهد بود بحث سرعت به حدی از اهمیت برخوردار است که موتور جستجوی گوگل سرعت را مهم ترین ملاک در سئو هر سایت قرار داده است.

پ) امنیت:

امنیت سایت های اینترنتی از دیگر ملاک های سنجش سایت ها با هم می باشد در واقع امنیت سایت ها است که باعث جلب اعتماد مخاطبان می شود .

ت) سئو:

سئو و بهینه سازی خوب سایت از دیگر ملاک های مقایسه بین سایت های اینترنتی می باشد که این مورد تا حدودی سایر گزینه های قبلی را پوشش می دهد و خود به تنهایی یک ملاک سنجش کاملا معتبر است.